top of page

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • 1- Sinemasal Festivallerinde Hangi Filmler Gösteriliyor?
  Filmler, Sinemasal değerleri çerçevesinde, proje partnerleriyle birlikte, hedef kitle diline uygun olarak seçiliyor. İzleyenleri farklı hayallere sürükleyen, birlik ve beraberliği vurgulayan, takım çalışması ve görev bilincini aşılayan, eğlendirirken öğretici yönü olan filmler arasından festival seçkisi hazırlanıyor. İlerleyen dönemlerde filmlerin körler için betimlenmesi, sağırlar için ise alt yazı ve Türk İşaret Dili ile anlatımı planlanıyor.
 • 2- Sinemasal Festivallerinin Gerçekleşeceği Bölgeler Nasıl Belirleniyor?
  Yerel yönetimlerle koordineli bir şekilde, sinemaya erişimi olmayan, sosyo-kültürel açıdan dezavantajlı durumda olan bölgeler arasından seçim yapılıyor. Köyler, şehirlerin geri planda kalmış mahalleleri ve mülteci kampları Sinemasal tarafından sosyo-kültürel açıdan dezavantajlı bölgeler olarak kabul ediliyor.
 • 3- Sinemasal Çalışmalarının Ölçme ve Değerlendirmesi Nasıl Yapılıyor?
  Stratejik partnerlerimizle birlikte tüm çalışmalarımızın sosyal etki analizini, kalite ölçümünü ve değerlendirmesini yapıyoruz. Ayrıca dönemsel ve proje bazlı olarak bağımsız ve alanlarında yetkin kişiler ve kurumlarla da çalışıyoruz. Sosyal etkimizle ilgili aşağıdaki verileri topluyoruz; - Başarı hikayeleri - Çıktılar ile ilgili sayısal veriler (ulaşılan kişi sayısı, etkinlik gerçekleştirilen bölge sayısı vb.) - Farklı paydaşların yaşadığı değişimler ile ilgili niteliksel veri (tanıklık, gözlem, mülakat, odak grup görüşmeleri gibi metotlarla ulaşılan veriler) - Farklı paydaşların yaşadığı değişimler ile ilgili niceliksel veri (anketler, istatistikler, fayda-maliyet analizleri gibi metotlarla ulaşılan veriler)
 • 4- Sinemasal Çalışmaları Nasıl Finanse Ediliyor?
  Detaylı bilgi için %100 Model sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • 5- Ulaşılan Çocuk Sayısı Nasıl Hesaplanıyor?
  Sinemasal tarafından veya Sinemasal danışmanlığında organize edilen festivallerde sembolik bir gişe kuruluyor. Sembolik gişeden dağıtılan hatıra sinema biletleri ile toplam katılımcı sayısı belirleniyor.
 • 6- Sinemasal Festivallerinin Şu Ana Kadar Hayat Bulduğu İller Hangileri?
  2013'ten bu yana AŞK ile karış karış Anadolu'yu geziyoruz. Bugüne kadar Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde, aşağıda yer alan 46 ilde 1.145 köye giderek 56,873 km yol katettik. Hedefimiz en kısa zamanda tüm illere ulaşabilmek. Adana Adıyaman Ağrı Aksaray Antalya Ardahan Artvin Balıkesir Bartın Bursa Çanakkale Çankırı Denizli Diyarbakır Gaziantep Giresun Hakkari Hatay Iğdır İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kırıkkale Kırşehir Kütahya Manisa Mardin Mersin Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Samsun Sinop Şanlıurfa Tekirdağ Trabzon Uşak Van Yozgat Zonguldak
bottom of page