top of page

8.SİNEMASAL FİLM FESTİVALİ

Festival Takvimi & Program

07-18 Eylül 2020

07-08 Eylül 2020 Sinop

09-10 Eylül 2020 Kastamonu

11-12 Eylül 2020 Bartın

13-14 Eylül 2020 Zonguldak

15-16 Eylül 2020 Karabük

17-18 Eylül 2020 Çankırı

Festival kapsamında gidilecek her ilde aşağıdaki 2 günlük program uygulanacak:

1.Gün: Sinema Artık Köylerde! – Sinema Atölyeleri & Film Çekim Süreci

Köylerde gerçekleşen sinema atölyeleri ile çocuklar bir filmin çekim sürecini baştan sona deneyimliyorlar. Öncelikle farklı gruplar halinde kısa film senaryoları yazılıyor. Oylama sonucunda çekilmesine karar verilen senaryo için hazırlıklar yapılıyor. Bu aşamada senaryoyu yazan grup yönetmen koltuğuna oturarak diğer gruplar arasından teknik ekip ve oyuncu kadrolarını belirliyor. Eğlenceli çekim sürecinin ardından kurgu aşamasına geçiliyor. Kurgulanan görüntülerin renk düzenlemesi yapılarak efektler ve müzikler ekleniyor. 

Vee film gösterime hazır :)

(Filmin çekim sürecinde gönüllü sinema amatörleri, profesyonel set çalışanları, ünlü senarist, yapımcı, yönetmen ve oyuncular çocukların serüvenine eşlik ederek onları asiste ediyorlar.)

2.Gün: Sinema Artık Köylerde! - Reklam, Tanıtım & Gala

Sıra geldi reklam, tanıtım ve galaya. Yaratım, hazırlık ve çekim sürecinde olduğu gibi tanıtım ve gala için de aralarında görev paylaşımı yapan çocuklar, film afişi ve davetiye hazırlıyorlar. Basılan afişler köyün her yerine asılıyor. Kapı kapı dolaşılarak davetiyeler dağıtılıyor.

(Sinemasal gönüllü ve teknik ekibinin bir bölümü reklam ve tanıtım için çocukları asiste ederken ekibin kalan kısmı da gala ve açık hava sineması için gerekli çalışmaları yapıyorlar.)

Havanın kararmasıyla birlikte köy meydanına kurulan Sinemasal açık hava sinemasında buluşan köy halkı için önce bir kokteyl düzenleniyor, ardından çocuklar tarafından çekilen kısa filmin gösterimi yapılıyor. Festivalin ikinci günü, izleyenleri farklı hayallere sürükleyen uzun metraj bir sinema filminin gösterimiyle tamamlanıyor.

Film Gösterimleri: Köy etkinlikleri sırasında şehir merkezinde belirlenen salonlarda (kontenjanı belirlemek için sembolik bir ücret karşılığı, biletli) film gösterimleri yapılıyor. Sineması olmayan bölgelerde, yerel yönetimlere ait kültür merkezlerinde bulunan salonlar, Sinemasal gönüllüleri tarafından sinema salonu atmosferine kavuşturularak gösterimler yapılıyor. (İzleyenleri farklı hayallere sürükleyen, birlik ve beraberliği vurgulayan, takım çalışması ve görev bilincini aşılayan, eğlendirirken öğretici yönü olan filmler arasından festival seçkisi hazırlanıyor.)

1. & 2. Gün: Sinemasal Film Lab & ‘Şehrin Gözdesi’ Etkinliği

Sinemasal Film Lab: Duayen sinemacıların katılımıyla; sinema atölyeleri, paneller, konuşmalar, söyleşiler ve masterclasslar düzenleniyor. Bu etkinlikler sanatçılarla halkı bir araya getiriyor.

 

‘Şehrin Gözdesi’ Etkinliği: Festival illerinin incisi konumunda olan bölgelerinde yöre halkına nostaljik açık hava sineması keyfi yaşatılıyor.

 

Adres detaylarını bu sayfadan ve @sinemasalorg Instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Program nihai değildir. Proje partnerleri, yerel yönetimler ve katılımcıların talepleri üzerine değişiklikler yapılabilir.

Tüm etkinlikler ÜCRETSİZDİR.*

* Şehir merkezlerinde gerçekleşecek olan film gösterimlerinde, biletler, kontenjanı belirlemek için sembolik bir ücret karşılığında sunulacaktır.

bottom of page